تقویت برد وایرلس

ایا از میزان آنتن دهی و برد وایرلس خود راضی نیستید؟

در این مقاله با ارائه راهکار ها به شما اموزش می دهیم تا برد وایرلس خود را افزایش دهید و امنیت آن را تضمین کنید.

محاسبه توان رادیویی یک اکسس پوینت

برای محاسبه توان رادیویی یک اکسس پوینت از فرمول زیر استفاده میکنیم:

توان خروجی اکسس پوینت+بهره آنتن = توان رادیویی اکسس پوینت

 • توان رادیویی
  توان رادیویی یک اکسس پوینت زمانی که اکسس پوینت طراحی می شود، مشخص می گردد. خیلی از اوقات این توان توسط نرم افزار اکسس پوینت ( Access Point ) قابل تغییر است و خیلی از وقت ها هم از طرف تولید کننده ثابت در نظر گرفته می شود.
 • بهره آنتن رادیویی
  آنتن در یک سیستم رادیویی، یک قطعه پسیو محسوب می شود. کار آنتن در یک سیستم رادیویی جهت دهی به سیگنال ورودی ای است که از طریق ترنسیور رادیویی تولید می شود.
بهره آنتن رادیویی

راهکار های بهبود سیگنال  اکسس پوینت wifi

 1. محل نصب اکسس پوینت
 2. تنظیمات نرم افزاری
 3. محدود کردن استفاده کنندگان از ارتباط بی سیم
 4. انتخاب بهترین کانال رادیویی
 5. افزایش امنیت اکسس پوینت
بهبود سیگنال اکسس پوینت wifi

محل نصب اکسس پوینت

برای اینکه بهترین سیگنال دهی را داشته باشید بهتر است که اکسس پوینت را در جایی نصب کنید که اطراف آن باز باشد و با دیوار، در یا کمد محصور نشود. سپس اگر آنتن های اکسس پوینتی که خریده اید از نوع آنتن خارجی ست، آنها را به حالت عمودی قرار دهید و اکسس پوینت را در ارتفاعی مثلا نصف ارتفاع سقف نصب کنید. همچنین بهتر است که اکسس پوینت را در مرکز خانه قرار دهید، با اینکه کار در همه جای خانه آنتن دهی یکسان و بهینه ای خواهید داشت.

تنظیمات نرم افزاری

در صورتی که نیاز به پهنای باند بالا ندارید بهتر است که پهنای باند دستگاه را روی میزان مورد نیاز محدود کنید. در این صورت با کاهش پهنای باند می توانید کیفیت ارتباط بهتری داشته باشید. به عنوان مثال اکسس پوینتی که خریداری کرده اید دارای استاندارد IEEE-802.11n است. این دستگاه می تواند پهنای باندی معادل 300 مگابیت در ثانیه فراهم کند. اما نیاز شما تنها برای اتصال تجهیزات و استفاده از اینترنت است و اتصال شما به اینترنت حدود 512 کیلو بیت در ثانیه ظرفیت دارد. لذا دلیلی ندارد که اکسس پوینت با پهنای باند 300 مگابیت در ثانیه کار کند. با این اوصاف بهتر است که با استفاده از منوی مدیریتی تحت  وب ( Web base management ) پهنای باند اکسس پوینت را در حدود 5 یا 6 مگابیت در ثانیه محدود کنید با این کار می توانید کیفیت ارتباط بهتری داشته باشید.

تنظیمات نرم افزاری

محدود کردن استفاده کنندگان از ارتباط بی سیم

 افزایش تعداد اتصالات به یک اکسس پوینت ( Access Point )  ارزان قیمت خانگی ممکن است کارایی اکسس پوینت را کاهش دهد. لذا سعی کنید تنها تعداد دستگاه هایی که نیاز است که به اکسس پوینت متصل شوند را به آن متصل کنید.

می توانید با اتصال به منوی مدیریتی تحت وب اکسس پوینت، Wi-Fi MAC Address تجهیزات مورد استفاده نظیر موبایل و تبلت را در آن اضافه کنید و تنها به این تجهیزات خاص دسترسی اتصال به اکسس پوینت را بدهید.

محدود کردن استفاده کنندگان از ارتباط بی سیم

انتخاب بهترین کانال رادیویی

تمامی اکسس پوینت ها قسمتی برای انجام تنظیمات شبکه بی سیم دارند. همان قسمتی که نام شبکه بی سیم خود را در آنجا تنظیم می کنید. در این قسمت معمولا گزینه ای به نام channel وجود دارد.

میتوانید برای انتخاب خلوت ترین کانال از نرم افزار Wirelessmon استفاده کنید

انتخاب بهترین کانال رادیویی

افزایش امنیت اکسس پوینت

استفاده از رمز عبور WPA یک امر ضروری است. این نوع پسورد از نوع WEP قوی تر است اما در عین حال هک کردن این نوع رمز عبور نیز کار سختی نیست. توصیه می کنیم از SSID پنهان استفاده کنید در این صورت کسی قادر به دیدن اکسس پوینت شما نخواهد بود. زمانی که از پسورد WPA و SSID پنهان استفاده می کنید، می توانید برای محکم کاری از فیلتر MAC هم استفاده کنید در این صورت می توانید تا حدود زیادی مطمئن باشید که کسی غیر از شما از اکسس پوینتان استفاده نمی کند.

افزایش امنیت اکسس پوینت

نتیجه:

با انجام مراحل بالا سرعت استفاده از وای فای و برد و آنتن دهی وایرلس خود را افزایش دهید.و در صورتی که سوال و ابهامی در این زمینه دارید می توانید با کارشناسان فنی ما در تیام نت ارتباط بگیرید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

  به کمک نیاز دارید؟